Herbata – w odróżnieniu od kawy – postrzegana jest przez ludzi jako napój, który można pić w każdym wieku ze względu na jej subtelność. Mało kto zwraca uwagę na zawartość kofeiny jako element składu herbat. Herbata może być dobrym zamiennikiem kawy.
Kawa może nie powodować pobudzenia
Może okazać się zaskoczeniem, że wielu z nas skarży się na to, że kawa zamiast pobudzać powoduje w nas zmęczenie i ospałość. Może to wynikać to na przykład z faktu, że nasz organizm przyzwyczaił się do kofeiny i przestał na nią reagować. Taki problem dotyczy szczególnie osób, którym kawa towarzyszy wielokrotnie w ciągu dnia. To właśnie takim osobom należy zasugerować, by kawa została zastąpiona przez herbatę.
Tajemniczość herbaty i jej pobudzające właściwości
Herbata jest napojem subtelniejszym niż kawa. Jej smak jest delikatniejszy, często wzbogacony owocowymi nutami, które dostrzegalne są także w formie przyjemnego zapachu. Tajemniczość herbaty wynika z jej różnorodnego serwowania. Wyróżnia się między innymi intensywne Earl Greye, aromatyczne herbaty o cytrusowym posmaku, a także napoje ziołowe jak Yerba Mate.
Pobudzenie spowodowane wypiciem herbaty jest korzystniejsze od tego, którego źródłem jest kawa szczególnie wtedy gdy zależy nam na długotrwałym i stopniowym pozyskiwaniu energii. Kawa charakteryzuje się tym, że jej wypicie skutkuje pobudzeniem nawet po kilkunastu minutach, lecz trwa ono do kilku godzin, a później odczuwalny jest spadek formy. W kwestii właściwości pobudzających herbaty istotny jest sposób jej uprawy. Herbaty najbardziej pobudzające hodowane są w miejscach zacienionych. Osoba chcąca uzyskać największe korzyści energetyczne powinna zatem zainteresować się kupnem herbaty z liści guyausa. Natomiast wypicie filiżanki nawet najpopularniejszej herbaty – na przykład Assam – skutkować może porównywalnym pobudzeniem, co wypicie filiżanki kawy.
Kawa jest jednak znacznie skuteczniejsza w porównaniu na przykład z herbatami żółtymi, które nie posiadają niemal żadnych właściwości pobudzających. Liście herbaty pozyskiwane z ogrodów Darjeeling cechują się mniejszą zawartością kofeiny niż herbaty Assam. Istotne jest również właściwe przyrządzanie herbaty, co można zaobserwować analizując zasady parzenia herbat zielonych. Krótkotrwałe parzenie wyzwala pobudzające właściwości herbaty, a długotrwałe powoduje uspokojenie.
Ze względu na pobudzające działanie herbaty oraz kofeinę w niej zawartą, odradza się spożycie tego napoju dzieciom w wieku poniżej trzech lat. Nie powinno się także pić herbaty przed snem, ponieważ skutkować to może zaburzeniem cyklu snu i utrudniać prawidłową regenerację organizmu w ciągu nocy.
Polecamy: Herbata – Czas na herbatę