Choć media donoszą, że poziom zanieczyszczeń w powietrzu z roku na rok spada, to jednak stężenie niebezpiecznych substancji jest wciąż duże. Problem nie dotyczy tylko i wyłącznie dużych aglomeracji miejskich, a dociera również do mniejszych miast. Okazuje się, że Polska jest jednym z krajów, które maja najbardziej zanieczyszczone powietrze. Największe stężenia zanotować można w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. Czy da się zatem przed tym uciec?
Monitoruj stan powietrza
Smog to powszechne zjawisko, które szczególnie niebezpiecznie wzrasta podczas sezonu grzewczego, czyli w okolicach od listopada do kwietnia. Jednak nie zawsze i nie wszędzie jego stężenie jest wysokie, a co za tym idzie niebezpieczne dla zdrowia. Najlepszym rozwiązaniem, aby móc się przekonać, jakim powietrzem oddychamy jest skorzystanie z odpowiednich urządzeń, które wskażą stężenie zanieczyszczeń w powietrzu oraz to, czy przekracza ono normy i w jakim stopniu. Doskonałą opcja jest zainstalowanie specjalnej, darmowej aplikacji na smartfon – wyniki są odpowiednio dokładne, a telefon znajduje się zawsze pod ręką, dzięki czemu można robić na bieżąco pomiary w miejscach, w których się znajdujemy.
Wyjazd całą rodziną
Nawet kilka godzin w tygodniu spędzonych na świeżym powietrzu poprawia stan zdrowia i samopoczucie. Nie trzeba organizować długiego urlopu, ponieważ wystarczy wybrać się podczas weekendu na jednodniowy wyjazd do lasu. Olejki eteryczne, które wydzielają sosny, jodły i świerki udrażniają układ oddechowy i poprawiają jego funkcjonowanie.
Jeśli w planach jest kilkudniowa podróż, warto wybrać te miejsca, w których stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest najniższe. W Polsce będzie to Podlasie, Mazury i Białostocczyzna. W tych miejscach czas warto spędzić aktywnie przebywając jak najczęściej na świeżym powietrzu.
Ucieczka do domu
Odpowiednio zadbane i utrzymane wnętrze domu również będzie miejscem, w którym można schronić się przed niebezpiecznym dla zdrowia smogiem i zanieczyszczeniami, pyłami i kurzem powodującym alergię. Co należy zrobić? Przede wszystkim zatroszczyć się o czystość. Sprzątanie to nieodłączny element dbania o każdy dom, jednak wykonywane nieodpowiednimi przyrządami może nie dać właściwych rezultatów. Podczas porządków powinien pracować oczyszczacz powietrza, który na bieżąco będzie pochłaniał kurz wzbijający się w powietrze. Szczególnie zalecane są oczyszczacze takie jak model FP-F30EUH znanej marki Sharp, który ma dodatkowo wbudowany jonizator powietrza. Urządzenie zapewnia powietrze wolne od wirusów, pyłków roślin, pleśni, bakterii i roztoczy.
Ścieranie kurzu należy wykonywać nawilżoną ściereczką, najlepiej nasączoną specjalnymi preparatami, które minimalizują zjawisko przylegania kurzu do mebli. Istotne jest również korzystanie z odkurzaczy wyposażonych w wysokiej klasy filtr HEPA, którego skuteczność utrzymuje się na poziomie od 85 do 99,9% w zależności od klasy produktu.
Udowodniono, żę niektóre gatunki roślin doniczkowych działają jak naturalne filtry i zmniejszają ilość drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu. Należą do nich Sansewieria (Sansevieria trifasciata), Rapis wyniosły (Rhapis excelsa), Epipremnum złociste (Epipremnum aureum), Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum), skrzydłokwiat (Spathiphyllum), paprotka (Nephrolepis exaltata), Bluszcz pospolity (Hedera helix), Begonia (Begonia semperforens).
Pamiętaj – jeśli stężenie niebezpiecznych substancji na zewnątrz jest wysokie, zamknij szczelnie okna.