Ból głowy to powszechna dolegliwość, z którą większość populacji spotkała się przynajmniej raz. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różne. Część z nich może wynikać z chwilowych zmian w organizmie jak np. odwodnienie. Jednak przewlekłe boleści mogą świadczyć o poważniejszym problemie i wymagają wizyty u lekarza. Jakie w takim razie są najczęstsze przyczyny bólu i jak sobie z nimi radzić?
Zbyt mała ilość płynów
Dla naszego ciała paliwem są między innymi napoje. Eksperci z WHO zalecają picie 2-3 litrów płynów na dobę. W tym zestawieniu powinna dominować woda, która bardzo dobrze nawadnia. Oczywiście nie należy rezygnować z herbaty, kawy, ziół czy soków jeśli zachowamy umiar.
Z kolei picie alkoholu powoduje, że organizm w znacznym stopniu pozbywa się wody z organizmu. To jeden z powodów tzw. kaca – po prostu brak odpowiedniej ilości płynów w ciele. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przepijanie wodą kolejnych kolejek lub odpowiednie jej uzupełnienie po skończeniu konsumpcji.
W ciepłe dni lub uprawiając sport odpowiednio zwiększa się zapotrzebowanie na wodę. Obecnie na rynku dostępne są aplikacje, które uwzględniają nasze parametry jak wagę czy wzrost i obliczają dzienne zapotrzebowanie organizmu w pływy. Przydatne narzędzie pozwalające kontrolować konsumpcje napojów.

Dieta ma znaczenie
Braki witamin i minerałów w organizmie nie sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu. Niedobór takich składników jak kwas foliowy, witamina B6 i B12 sprzyjają anemii. Jej głównymi objawami są zmęczenie, problemy z koncentracją i ból głowy (Leki na ból głowy). Również deficyt witaminy D zwłaszcza w okresach jesienno-ziomych może skutkować nieprzyjemną migreną.
Dobrze więc zmienić swoje nawyki żywieniowe poprzez urozmaiconą dietę dostosowaną do pory roku. Odpowiednio dobrane warzywa i owoce powinny być bazą, z której czerpiemy witaminy oraz minerały. W ramach uzupełnienia można stosować suplementy diety, które także dostarczą odpowiednie substancje odżywcze do naszego organizmu.
Nieprawidłowa postawa
Od czasu kiedy upowszechniły się urządzenia mobilne (smartfony i tablety) zaczęto obserwować nowe zjawisko. Nadano mu nazwę „szyja technologiczna” (tech neck). Używając naszego telefonu często pochylamy głowę do przodu, a taka pozycja jest nienaturalna i szkodliwa dla kręgosłupa. Obciąża się w ten sposób odcinek szyjny. To z kolei prowadzi do zwyrodnień, które robią podwaliny pod bóle głowy. Możemy ograniczyć ryzyko pojawiania się bólu poprzez regularne ćwiczenia mięśni przykręgosłupowych oraz szyi, które wzmocnią postawę.