Smog to zjawisko, które coraz częściej dotyka nie tylko duże aglomeracje miejskie, ale także mniejsze miejscowości i wsie. Wysokie stężenie niebezpiecznych substancji niekorzystnie wpływa na stan zdrowia dzieci i dorosłych. Konsekwencje zatrucia smogiem mogą być niezwykle poważne, dlatego należy być wyczulonym na objawy, jakie pojawiają się już w pierwszej fazie.
Dolegliwości, na które należy zwrócić szczególną uwagę
Objawy wskazujące na zatrucie się smogiem są niepozorne, dlatego tak wiele osób je po prostu ignoruje. Niektóre tłumaczone są początkami przeziębienia, inne natomiast zmęczeniem i stresem związanymi z trybem życia i dużą ilością pracy. Jednym z pierwszych objawów jest migrenowy ból głowy. Wyniki wielu badań wskazują na zachodzącą korelację pomiędzy poziomem zanieczyszczenia wdychanego powietrza, a pojawiającymi się bólami głowy. U osób, które narażone były na częste przebywanie w miejscu, gdzie stężenie smogu było wysokie, migreny występowały częściej niż u tych badanych, którzy czas spędzali na świeżym powietrzu.
Kolejnym objawem jest spadek kondycji intelektualnej, a więc spowolniona reakcja na bodźce, kłopoty z koncentracją, problemy z łączeniem faktów, podejmowaniem decyzji i szybkim rozwiązywaniem zadań. Badacze z Ohio State University przeprowadzili szereg badań, które potwierdzają występowanie zależności między wdychaniem smogu a występowaniem stanów depresyjnych i lękowych. Należy być czujnym, ponieważ tego typu dolegliwości rzadko są przez lekarzy wiązane z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.
Smog powoduje również obniżenie odporności, a to z kolei często wstępujące lub powracające infekcje. Szkodliwe pyły znajdujące się w powietrzu podrażniają błony śluzowe i wywołują stany zapalne, które objawiają się kaszlem, gryzieniem i bólem.
Dolegliwość, która jest częściej wiązana ze smogiem to pieczenie oczu. Smog podrażnia spojówki, a objawy u niektórych staja się chroniczne. Do tego dochodzi łzawienie i uczucie ciężkich powiek.
Jak leczyć zatrucie smogiem?
Oprócz doraźnego zapobiegania występującym objawom, warto odpocząć od zatrutego środowiska i wyjechać. W przypadku silnych dolegliwości to jedyne rozwiązanie, które przyniesie ulgę i pozwoli organizmowi zregenerować się. W Polsce znajduje się kilka miejsc, w których powietrze jest dobrej jakości, a przebywanie na nim jest bezpieczne dla zdrowia. Do takich rejonów należy Podlasie, Białostocczyzna i Mazury. Spędzenie kilku aktywnych dni na spacerach i zwiedzaniu sprawi, że szybko poczujemy się lepiej.
Aby zminimalizować ryzyko występowania objawów należy w możliwie największym stopniu unikać przebywania na powietrzu, które jest bardzo zanieczyszczone. W określeniu stężenia smogu pomogą specjalne, darmowe aplikacje. Warto ich używać przed każdym planowanym wyjściem i w przypadku niepokojących wyników założyć maskę antysmogową.
A co z wnętrzem mieszkania? Wietrzyć czy nie wietrzyć? W tej sytuacji ponownie trzeba użyć aplikacji i zbadać jakość powietrza. Wietrzenie ma sens tylko wtedy, kiedy na zewnątrz powietrze jest czyste, jeśli natomiast znajduje się w nim mnóstwo szkodliwych substancji należy szczelnie zamknąć okna i włączyć oczyszczacz powietrza. Niektóre urządzenia posiadają dodatkowe funkcje, takie jak jonizowanie i nawilżanie powietrza. Choć zakup takiego sprzętu nie jest tani, to jednak coraz więcej specjalistów twierdzi, że w sezonie grzewczym oczyszczacze są wręcz niezbędne do lepszego zdrowia i samopoczucia.